DECC Board of Directors

Duluth Entertainment and Convention Center Authority
Board of Directors

The Duluth Entertainment and Convention Center is an authority created by state statute with a Board made up of four members appointed by the Governor of Minnesota and seven members appointed by the Mayor of the City of Duluth.  The Board Members are charged with fiduciary oversight and governance.


Upcoming Meeting Notices:

The special meeting scheduled for Wednesday, December 2nd has been cancelled.


DECC Board of Directors
Regular Board Meeting
Video-Conference via Zoom
Wednesday, December 30, 2020
11:30 AM to 1:00 PM

December 30th agenda and meeting link is not yet available.


Board Archive
Information and materials from board meetings including meeting agendas, board packets, and minutes can be found by visiting the DECC Board of Directors Archive.

Contact
To contact the DECC Board of Directors, please email board@decc.org


KAREN PIONK
Chair

Appointment: July 1, 2013
Term Expiration: June 30, 2020
Appointed by: Mayor
Executive Committee
Finance Committee

 

PAT MULLEN
Vice Chair

Appointment: July 2, 2019
Term Expiration: January 2, 2023
Appointed by: Governor
Executive Committee
Finance Committee

LYNNE WILLIAMS
Secretary/Treasurer

Appointment: July 2, 2019
Term Expiration: January 2, 2023
Appointed by: Governor
Executive Committee
Finance Committee – Chair
Governance Committee

MARTHA BREMER
Board Member

Appointment: October 28, 2019
Term Expiration: July 1, 2022
Appointed by: Mayor
Finance Committee

MARY FINNEGAN
Board Member

Appointment: February 1, 2011
Term Expiration: January 2, 2023
Appointed by: Governor
Governance Committee – Chair
Personnel Committee

CARRIE HEFFERNAN
Board Member

Appointment: July 2, 2019
Term Expiration: January 2, 2023
Appointed by: Governor
Personnel Committee

BILL NELSON
Board Member

Appointment: July 9, 2018
Term Expiration: June 30, 2021
Appointed by: Mayor
Governance Committee
Personnel Committee

DON NESS
Board Member

Appointment: May 24, 2016
Term Expiration: July 1, 2022
Appointed by: Mayor
Finance Committee

ROZ RANDORF
Board Member

Appointment: July 9, 2018
Term Expiration: June 30, 2021
Appointed by: Mayor
Personnel Committee – Chair

PETER SINGLER
Board Member

Appointment: July 20, 2020
Term Expiration: March 31, 2023
Appointed by: Mayor
Personnel Committee

LAURA MULLEN
Board Member

Appointment: September 28, 2020
Term Expiration: June 30, 2023
Appointed by: Mayor

 

 

Photo credits:
Laura Mullen- JaneCane Photography